Historie a současnost — Lázně Poděbrady, a. s.

Historie

Léčebna dr. Filipa. Pohlednice z roku 1956. Reprodukce z Kouzlo starých pohlednic.

Architekt: Alois Houba (1904–1982)
Stavitel: Jaroslav Peřina
Realizace: kolem roku 1933
Styl: funkcionalismus

Tradice léčebny sahá do roku 1933, kdy ji založil Doc. MUDr. Ladislav Filip jako kardiologické sanatorium dospělých. Po roce 1948 byla léčebna změněna na lázeňské zařízení pro dětské pacienty. V roce 1993 byla léčebna vrácena do rukou dědiců Doc. L. Filipa. Koncem roku 2007 se léčebna stala součástí Lázní Poděbrady a. s.

Současnost

Léčebna je určena k léčbě nemocí srdečních, revmatických, obezity, hyperlipoproteinemie i pro rehabilitaci po úrazech a ortopedických operacích.

Léčebna stojí na hlavní lázeňské kolonádě v Poděbradech, v blízkosti autobusového i vlakového nádraží.

Léčebna má celkem 80 lůžek v 3 a 4 lůžkových pokojích. 5 pokojů je určených pro matky s malými dětmi. Léčebna má 2 tělocvičny a vlastní balneo provoz s uhličitými, perličkovými a vířivými koupelemi, podvodními masážemi a rehabilitačním bazénem. Pacienti mají možnost využívat k léčbě prostory areálu Lázní Poděbrady,a.s., například bazén a solnou jeskyni.

Stravování dětí i doprovodu je v léčebně zajištěno z vlastní kuchyně. Nutriční terapeutka přihlíží při sestavování jídelníčku i k problémům s alergiemi jednotlivých dětí.

Při léčebně je zřízena i základní škola, která děti vyučuje 3 až 4 hodiny denně. Protože je ve třídách malý počet dětí, mohou se učitelé dětem individuálně věnovat a stačí probrat veškerou potřebnou látku. Program v odpoledních hodinách zajišťují vychovatelky spolu se zdravotnickým personálem.

Ve volném čase děti navštěvují divadlo, kino, museum, chodí na vycházky do krásné přírody v okolí řeky Labe a Poděbrad. Během pobytu děti absolvují přednášku se zeměpisnými a historickými tématy.

Děti mohou v léčebně používat počítač pro e-mailovou poštu deti@detska-lecebna.cz a telefonní automaty.

Zahrada léčebny má volejbalové hřiště, houpačky, stoly pro stolní tenis i pískoviště.

Lázeňská léčba je plně hrazena všemi zdravotními pojišťovnami. Pacienti hradí pouze regulační poplatek.

Máte dotaz?
Dotaz úspěšně odeslán. Brzy Vám odpovíme.