Město Poděbrady — Lázně Poděbrady, a. s.

Poděbrady jsou malebně rozložené v úrodné nížině při Labi pouze 50 km od Prahy u dálnice D 11. Podnebí je zde v malé nadmořské výšce (185 m) suché, teplé, srážky nízké. Projevuje se zde přechod od klimatu mírně vlhkého ke kontinentálnímu.

Lázeňské centrum je skryto v zeleni parků. Krajina kolem Poděbrad působí na nervový systém uklidňujícím dojmem a její romantické prostředí je ideální nejen pro lázeňské hosty, ale i pro rekreaci. K tomuto přispívá v hojné míře i možnost sportovního vyžití: tenis, golf, jezdectví, plavání, volejbal, basketbal, fotbal, cyklistika, sportovní střelba, rybolov.

Poděbrady vznikly při důležitém přechodu přes Labe v roce 1224. Dominantu města tvoří zámek, kde se podle některých historiků narodil český král Jiří z Poděbrad, jehož mírové snahy předstihly o několik století dobu. Již v 17. století vznikly v Poděbradech malé lázničky, jejichž pramen se řadí mezi nejlepší železité vody. Nejvýznamnějším rokem pro novodobé dějiny města byl bezpochyby rok 1905, kdy při hledání pitné vody byl na nádvoří zámku objeven pramen minerální vody s výbornými léčivými účinky. První úspěšná sezóna v uhličitých lázních se od roku 1908 stala předzvěstí nového „zlatého“ věku města.

Díky úspěšnému lázeňství, bohatému kulturnímu, společenskému a sportovnímu životu a navíc krásnému přírodnímu prostředí se staly Poděbrady vyhledávaným letoviskem, kde se zdraví nejen navrací, ale kde je možné ho i preventivní léčbou utužit a zde i příjemně relaxovat.

A. I. L. Horák: Lázně Poděbrady, Čsr. Reprodukce z: Polabském muzeum.

Máte dotaz?
Dotaz úspěšně odeslán. Brzy Vám odpovíme.