Syrové objekty brutalistní architektury nebo stavby s pohnutou historií z doby normalizace. To je základním kamenem tvorby Lukáše Havrdy, nadějného malíře nastupující generace, který sází hlavně na originální rukopis v kombinaci s tradiční realistickou technikou. Nyní se představuje s výstavou, jež je jakýmsi průřezem jeho dosavadní tvorby, který nám zároveň našeptává směr jejího dalšího vývoje.

Lukáš je v malbě výjimečný používáním unikátní technologie asfaltu, která mu napomáhá vytvářet potemnělou atmosféru nejednoznačných interiérů nebo městských scenérií. Autor pochází z Pojizeří, kde jej inspirovala monumentálnost a také jistá syrovost tamní brutalistní architektury. Základním kamenem jeho námětů jsou místa z temného období socialistického režimu. Místa, která nám zhmotňují emocionálně silné vzpomínky na odsuzovanou dobu normalizace, jež v nás však zanechala nesmazatelnou stopu, a abstrahujeme-li od negativních politických konotací, můžeme zároveň spatřit široký svět nesmírně cenných uměleckých děl, která v této epoše vznikla. Lukáš pak ve své tvorbě s respektem poukazuje na architektonicky cenné stavby, kterým vdechuje na plátnech nový život. Můžeme tak na nich spatřit například obchodní dům Kotva, československý pavilon na výstavě EXPO v Ósace nebo liberecký obchodní dům Ještěd, jenž podlehl aroganci současných developerů a za hlasitých protestů byl před několika lety zbourán a nahrazen nevýraznou moderní zástavbou.

Blížící se konec socialistické éry pak Lukáš zhmotnil ve svém novém cyklu z prostředí ukrajinského města Pripjať, jež se stalo obětí nechvalně proslulého výbuchu jednoho z reaktorů nedaleké atomové elektrárny v roce 1986. Tato událost jako by byla posledním hřebíčkem do rakve bortícího se režimu. Zůstaly jen opuštěné ruiny, jež nás fascinují, zneklidňují a nastavují zrcadlo našemu současnému blahobytu a klidu. Lukáš se však záměrně vyvarovává prvoplánové tíživosti a použitím sytých barev částečně oživuje tamní lunapark, který však nikdy nebyl uvedena do provozu. Vytváří tak pozoruhodný kontrast mezi tragickou událostí a skutečností, že pouť měla být místem plným radosti.

Výstavu Lukáš uzavírá cyklem ženských postav, jejichž živočišnost a lehká erotika, vsazená do retro barevnosti devadesátkových diskoték, jako by připomínala uvolněnost tehdejší doby. Doby, která doslova čišela svobodou a nově nabytými možnostmi. Série je tak zajímavým mezníkem Lukášovy tvorby a ukazuje, že je nesmírně zdatným malířem, který dokáže vykročit ze své komfortní zóny statických objektů a hledat nové obzory malby, aniž by ztratil svůj charakteristický syrový rukopis.

Kurátor: Vojtěch Fiala

Doprovodný program
SO 01/02 16:00 Slavnostní zahájení výstavy
ČT 20/02 17:00 Komentovaná prohlídka výstavy s autorem

Událost pořádájí Lázně Poděbrady, a. s. ve spolupráci s Polabskou uměleckou společností, z. s.

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Otevřeno: úterý–neděle 10–12 13–18 hod
Libušina, 290 33 Poděbrady, Česká republika

Facebook Instagram Twitter Youtube
E-mail: galerie@lazne-podebrady.cz
Mobil: +420 602 444 134

Partneři Galerie Ludvíka Kuby

Generální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři

Český rohlas Region Nymbursky denik Country radio České galerie Artmap Kudyznudy iUmeni.cz Informuji.cz GoOut

Zdarma
25. – 28. 8.

Soundtrack Poděbrady 2022

Lázeňská kolonáda
Vstupenka od 50 Kč
pá 22. 7. 19:00 – 22:00

Taneční zábava s kapelou TOX

Kavárna Hodiny
Vstupenka od 50 Kč
po 25. 7. 19:00 – 22:00

Taneční zábava s kapelou TOX

Kavárna Hodiny
8. 5. – 14. 8.

Břetislav Benda

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Vstupenka od 300 Kč
st 10. 8. 19:00 – 21:00

Mlčeti zlato - divadelní hra

Atrium Letní lázně
Vstupenka od 300 Kč
čt 18. 8. 19:00 – 20:30

Koncert Lenky Filipové

Atrium Letní lázně
Vstupenka od 1 100 Kč
pá 8. 7. 19:00 – 20:30

LUCIE BÍLÁ s doprovodem Petra Maláska

Atrium Letní lázně
Další doporučené akce
8. 5. – 14. 8.

Břetislav Benda

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
28. 8. – 31. 10.

Ivana Štenclová

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
5. 11. – 29. 1. 2023

Pavel Šmíd

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
4. 2. 2023 – 9. 4. 2023

Tomáš Predka

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Zobrazit všechny kulturní akce
Máte dotaz?
Dotaz úspěšně odeslán. Brzy Vám odpovíme.