Vernisáž Lukáš Havrda: Genius loci 1. 2. 2020 16:00 · Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady · Akce již proběhla

Zveme Vás na slavnostní zahájení výstavy. Za účasti autora. K výstavě promluví kurátor Vojtěch Fiala. Hudební doprovod ZUŠ Otakara Vondrovice Poděbrady.

Syrové objekty brutalistní architektury nebo stavby s pohnutou historií z doby normalizace. To je základním kamenem tvorby Lukáše Havrdy, nadějného malíře nastupující generace, který sází hlavně na originální rukopis v kombinaci s tradiční realistickou technikou. Nyní se představuje s výstavou, jež je jakýmsi průřezem jeho dosavadní tvorby, který nám zároveň našeptává směr jejího dalšího vývoje.

Lukáš je v malbě výjimečný používáním unikátní technologie asfaltu, která mu napomáhá vytvářet potemnělou atmosféru nejednoznačných interiérů nebo městských scenérií. Autor pochází z Pojizeří, kde jej inspirovala monumentálnost a také jistá syrovost tamní brutalistní architektury. Základním kamenem jeho námětů jsou místa z temného období socialistického režimu. Místa, která nám zhmotňují emocionálně silné vzpomínky na odsuzovanou dobu normalizace, jež v nás však zanechala nesmazatelnou stopu, a abstrahujeme-li od negativních politických konotací, můžeme zároveň spatřit široký svět nesmírně cenných uměleckých děl, která v této epoše vznikla. Lukáš pak ve své tvorbě s respektem poukazuje na architektonicky cenné stavby, kterým vdechuje na plátnech nový život. Můžeme tak na nich spatřit například obchodní dům Kotva, československý pavilon na výstavě EXPO v Ósace nebo liberecký obchodní dům Ještěd, jenž podlehl aroganci současných developerů a za hlasitých protestů byl před několika lety zbourán a nahrazen nevýraznou moderní zástavbou.

Blížící se konec socialistické éry pak Lukáš zhmotnil ve svém novém cyklu z prostředí ukrajinského města Pripjať, jež se stalo obětí nechvalně proslulého výbuchu jednoho z reaktorů nedaleké atomové elektrárny v roce 1986. Tato událost jako by byla posledním hřebíčkem do rakve bortícího se režimu. Zůstaly jen opuštěné ruiny, jež nás fascinují, zneklidňují a nastavují zrcadlo našemu současnému blahobytu a klidu. Lukáš se však záměrně vyvarovává prvoplánové tíživosti a použitím sytých barev částečně oživuje tamní lunapark, který však nikdy nebyl uvedena do provozu. Vytváří tak pozoruhodný kontrast mezi tragickou událostí a skutečností, že pouť měla být místem plným radosti.

Výstavu Lukáš uzavírá cyklem ženských postav, jejichž živočišnost a lehká erotika, vsazená do retro barevnosti devadesátkových diskoték, jako by připomínala uvolněnost tehdejší doby. Doby, která doslova čišela svobodou a nově nabytými možnostmi. Série je tak zajímavým mezníkem Lukášovy tvorby a ukazuje, že je nesmírně zdatným malířem, který dokáže vykročit ze své komfortní zóny statických objektů a hledat nové obzory malby, aniž by ztratil svůj charakteristický syrový rukopis.

Kurátor: Vojtěch Fiala

Událost pořádájí Lázně Poděbrady, a. s. ve spolupráci s Polabskou uměleckou společností, z. s.

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Libušina, 290 33 Poděbrady, Česká republika
Facebook Instagram Twitter Youtube
E-mail: galerie@lazne-podebrady.cz
Mobil: +420 602 444 134

Partneři Galerie Ludvíka Kuby

Generální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři

Český rohlas Region Nymbursky denik Country radio České galerie Artmap Kudyznudy iUmeni.cz Informuji.cz GoOut

Termín akce

1. 2. 2020 16:00

Místo konání

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Libušina
Poděbrady

Další doporučené akce

Poděbradský den srdce - 6. ročník

21. září

Komentovaná prohlídka zahrady s Ferdinandem Lefflerem

14. května

Tereza Zichová - Neboj!

do 28. dubna

Rosťa Osička - Obrazy

12. května - 13. června

III. Komentovaná prohlídka Neboj! s Terezou Zichovou

28. dubna

Kollárovci

28. června

Dokud nás milenky nerozdělí

14. června

Na poslední chvíli

25. července

Na Zlatém jezeře

2. srpna

Tři Lamři

4. května - 28. července

Koncert NeoKlasik Mánes

27. dubna

Vernisáž Rosťa Osička - Obrazy

11. května

Vernisáž Tři Lamři

4. května
Další doporučené akce

Další akce v místě Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Tereza Zichová - Neboj!

do 28. dubna

Koncert NeoKlasik Mánes

27. dubna

III. Komentovaná prohlídka Neboj! s Terezou Zichovou

28. dubna

Tři Lamři

4. května - 28. července

Vernisáž Tři Lamři

4. května
Zobrazit všechny kulturní akce
Máte dotaz?
Dotaz úspěšně odeslán. Brzy Vám odpovíme.