Vernisáž Josef Kilian: Poetické vyznání v barvách — Lázně Poděbrady, a. s.

Zveme Vás na slavnostní zahájení výstavy Josef Kilian: Poetické vyznání v barvách v pátek 11. ledna v 19 h. v Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech. Za účasti dcery Josefa Kiliana, Aleny Paurové. K výstavě promluví PhDr. Jiří Karbaš.

Retrospektivní výstava olejomaleb Josefa Kiliana (1918–1999) představuje rozsáhlou autorovu tvorbu zaměřenou na motivy jihočeské krajiny, květinových zátiší, severočeských továren a pražských nábřeží v tradičním killianovském pojetí, kombinací tři základních barev: modré, žluté a červené. Zastoupena jsou rovněž jeho raná díla ovlivněná kubismem.

JOSEF KILIAN
Narodil se 22. prosince 1918 v Soběslavi. Věnoval se krajinomalbě a kresbě. Většina jeho obrazů byla inspirována jižními Čechami, především okolím Soběslavi a Nedvědic. Kilian pracoval nejvíce se třemi základními barvami - žlutou, modrou, červenou. Tématicky se také věnoval Praze a v počátcích své tvorby průmyslové krajině severních Čech, kde byl pedagogem na Státní keramické škole v Teplicích (1945–1949). Později pracoval v různých funkcích, mj. byl 1968–1980 náměstkem primátora hlavního města Prahy, od 1983 byl členem předsednictva SČVU. Byl generálním komisařem výstav např. 1970 - Moskva, 25 let ČSSR, 1972 - Praha, 50 let. SSSR. Účastnil se reprezentativních výstav čs. umění doma i v zahraničí (např. 1988-1989 Paříž). Zemřel 18. prosince 1999.

Galerie Ludvíka Kuby děkuje všem zapůjčitelům děl:
Blatské muzeum v Soběslavi a Veselí n. L.
Galerie hlavního města Prahy
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře
Husitské muzeum v Táboře
Lázně Poděbrady, a. s.
Soukromé sbírky

Galerie Ludvíka Kuby

Lázeňská 363/III, 290 33 Poděbrady, Česká republika
Facebook Instagram Twitter

Otevřeno: úterý–neděle 10–12 13–18 hod
E-mail: galerie@lazne-podebrady.cz

Partneři Galerie Ludvíka Kuby

Generální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři

Další akce v místě Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Máte dotaz?
Dotaz úspěšně odeslán. Brzy Vám odpovíme.