Josef Václav Myslbek – Hřebec Ardo

Josef Václav Myslbek (1897-1983)
Hřebec Ardo
koncipováno 1898-1899
patinovaný bronz
Lázně Poděbrady, a. s.
umístění: podium vstupní hala

Nejznámější sochařským dílem v Česku je Pomník svatého Václava na Václavském náměstí v Praze od Josefa Václava Myslbeka. Jubilejní výstava Kůň vyjimečně představuje originální model svatováclavského koně pro pražský monument.

Mimořádně zdařilá studie hřebce v kroku v třetinové velikosti vznikla čtrnáct let před dokončením samotného pomníku Svatého Václava na Václavském náměstí (dokončen 1912) a dobovou kritikou byla vysoce oceňována.

Jezdeckou sochou sv. Václava se Myslbek s přestávkami zabýval již od poloviny 80. let 19. století, tedy celých deset let před oficiálním vyhlášením soutěže na pomník pro Václavské náměstí v Praze.

Myslbek vytvořil celkem sedm různých variant knížete na koni, které se od sebe liší zejména pojetím figury jezdce a pohybem jeho oře.

Na jaře a v létě 1898 Myslbek opakovaně navštěvoval vojenský hřebčín Na Panenské na pražském Pohořelci, kde hledal model koně pro pomník. Našel jej až začátkem srpna v koni dovezeném z hřebčína v Písku. “Byl jsem dopoledne Na Panenské – vzal jsem Vosmíka a Hallmanna s sebou. Předvádění koní. Ardo!” poznačil si sochař stručně do deníku.

Bezprostředně po dokončení třetinové verze koně začal Myslbek v únoru 1899 pracovat na soše v životní velikosti. Práce na ní pokračovaly po celý rok, přičemž si nechal Arda vodit z Pohořelce přímo do svého ateliéru ve Stromovce, dnešní budovy Akademie výtvarných umění v Praze.

Zatímco uměleckohistorická literatura opakuje, že Ardo byl oldenburského plemene – pod názvem Oldenburský hřebec Ardo jej také sám Myslbek vystavoval –, v textech o chovu koní je Ardo uváděn jako typický reprezentant příbuzného východofríského teplokrevníka: “Východofrís se značně podobá koni oldenburskému, je však živější, úhlednější a o hodně lehčí.”

Seznam použitých pramenů a literatury
SKŘIVÁNEK – Jan Skřivánek, Kůň sv. Václava. In: Art+, vyhledáno 16. 11. 2020

Máte dotaz?
Dotaz úspěšně odeslán. Brzy Vám odpovíme.